
Průměrná mzda v Česku dosáhla ve 4. čtvrtletí téměř 50 tisíc Kč, avšak rozdíly mezi regiony jsou výrazné. Nejvyšší mzdy byly v Praze (59 870 Kč), nejnižší v Karlovarském kraji (42 284 Kč). Rozdíl činil 17 586 Kč. Po Praze byly nejvyšší mzdy ve Středočeském (49 442 Kč) a Jihomoravském kraji (48 807 Kč).

Nejnižší příjmy kromě Karlovarského kraje byly v Moravskoslezském a Ústeckém kraji

Meziroční růst byl největší v Pardubickém kraji (9 %) a v Praze (téměř 8 %). Nejnižší růst byl v Karlovarském kraji (5 %). Celoroční průměr potvrdil nejvyšší mzdy v Praze (57 232 Kč) a nejnižší v Karlovarském kraji (39 415 Kč).

Nejmenší, pětiprocentní nárůst mezd, byl v Karlovarském kraji. Druhý nejhorší byl s navýšením o 5,4 procenta Ústecký kraj

Vysokopříjmové profese jsou koncentrovány v Praze a Brně. Strukturální problémy v některých krajích brání růstu mezd, lidé s vyšším vzděláním často odcházejí jinam.

Mzdové nerovnosti v Česku vyplývají z vládní politiky, která upřednostňuje velká města, jako jsou Praha a Brno, zatímco menší regiony zůstávají opomíjeny. To vede k odlivu kvalifikované pracovní síly, prohlubování ekonomických rozdílů a závislosti na nízkopříjmových odvětvích. Bez změny přístupu a podpory rovnoměrného rozvoje se budou rozdíly dále zvětšovat a negativně ovlivňovat stabilitu ekonomiky.
